Osilatör

Merhaba arkadaşlar… Bu yazımızda sizlere osilatörlerden bahsedeceğiz.

[sam id=”1″ codes=”true”]osilator_ornekleri

Bir salıncağı salladığınızı düşünün. Hareketleri zaman içerisinde nasıl değişir? Tabi  zamanla durur. Salıncağın durmaması için neler yapılabilir? Sürekli sallamaya devam edilebilir mesela 🙂 .

Osilasyon, Herhangi bir nesnenin belli bir değere göre iki durum arasında zamana göre tekrarlanan değişimdir.

Elektronikte ise osilasyon, yönü ve şiddeti belirli bir düzene göre değişen sinyallerdir. Osilasyon, bazı durumlar hariç istenmeyen bir durumdur. Osilasyon sinyalleri üreten elektrik devrelerine osilatör devresi denir.

Osilatör, belirli bir frekansta testere dişi, üçgen, kare ve sinüs dalga üretmeye yarayan, geri beslemeli yükseltme devresidir.

Osilatöre bir kez elektrik verildiğinde çıkıştan alınan sinyal AC’dir. Bu sinyalin küçük bir bölümü, girişte geri beslenerek girişte yükseltilir.

OSİLATÖRLERİN KULLANIM ALANLARI: Osilatörler televizyon, radyo, telsiz, AM alıcı ve vericiler, FM alıcı ve vericiler gibi sistemlerde genel olarak elektronik haberleşme sistemlerinde ve otomasyon sistemlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Kullanım amacı üzerinde durmak gerekirse karışık sistemlerde elemanlar görevlerini yerine getirebilmek için değişik tipte sinyallere ihtiyaç duyar. Örneğin bir mikro denetleyicinin yazılmış olan programı yürütebilmesi için bir kare dalga (saat darbesi) sinyal ile tetiklenmesi gerekmektedir yani en genel ifadeyle osilatörde amaç istenilen yerde istenilen miktarda ve istenilen türden sinyalin üretilmesini sağlamak ve elemanların ihtiyaçlarını gidermektir.

“Osilatör” üzerine 2 yorum

    1. Merhaba @Caner. Tahmin ederek soyluyorum ? Olabilir. Denemek lazim. Ama kullandiginiz osilatorun frekansi dusuk olmali. Yuksek frekansli osilator secerseniz insan gozu onu hep yaniyomus gibi gorur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: