5g

Türkiye 5G’ye Hazırlanıyor

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), 5G teknolojisinin hazırlanması ve prototiplerinin geliştirilmesi ile ilgili projelere destek verecek.

[sam id=”1″ codes=”true”]

4.5G teknolojisiyle yeni tanışan Türkiye’nin 5G teknolojisine de sahip olabilmesi için yürütülen çabalara bir yenisi daha eklendi.

5G mobil teknolojisinin tasarlanmasının bir diğer nedeni de İnternet üzerindeki trafiğin her geçen gün artması. Bu trafiğin artmasının sebebi ise canlı yayın araçlarının mobil İnternet ile verileri merkeze göndermesi, mobil ağ kullanan cihazların, uygulamaların ve programların artması diyebiliriz.

“Yeni nesil modülasyon ve kodlama teknolojilerini kullanan 5G modem prototiplerinin geliştirilmesi”, “5G cihazdan cihaza veri iletişim protokollerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi”, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Milli Frekans Planı dikkate alınarak esnek frekans ve bant genişliği kullanan yeni nesil radyo erişim ağı teknolojileri geliştirilmesi” ve “Farklı yeteneklerde cihazların haberleşmesine yönelik ortaklaştırılmış ağ erişim teknolojileri” alanlarındaki Ar-Ge faaliyetleri çağrı kapsamında desteklenecek.

“5G sistemleri için yazılım tanımlı ağ ve ağ fonksiyonu sanallaştırma teknolojilerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi”, “Ağ kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik bilişsel 5G ağ yönetim ve planlama teknolojilerinin ve yazılımlarının geliştirilmesi”, “5G için güvenlik protokollerinin geliştirilmesi” ve “5G için test/simülatör cihazlarının geliştirilmesi” amacıyla yürütülecek çalışmalar da desteklerden yararlanabilecek.

KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: